اصفهان ، پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳

شرکت سپنتا سامانه پیشگام

سامانه ها و ابزارک های هوشمند اینترنت اشیاء و نرم افزار های مبتنی بر وب ، کیوسک و تلفن همراه

Danesh Bonyan
گلخانه 24 ، سامانه جامع پایش، مدیریت و هوشمند سازی گلخانه گلخانه هوشمند، محیط کنترل شده ای است که می تواند نیازهای کشت گلخانه ای را بر اساس اینترنت اشیا تأمین کند. کشت گلخانه ای بر اساس تجهیزات هوشمند، به سرعت در حال رشد و توسعه است. برای ورود به صنعت گلخانه و پرورش محصولات گلخانه ای، بهتر است برنامه ریزی دقیقی را برای هوشمندسازی گلخانه ها انجام بدهید. در میان تغییرات آب و هوایی، کاهش منابع و افزایش جمعیت، صنعت کشاورزی جهان تحت فشار قابل توجهی قرار گرفته است. با تشدید غیرقابل پیش بینی بودن این وضعیت، جای تعجب نیست که تولیدکنندگان برای تقویت بهره وری تولید و انعطاف پذیری محصول به فناوری های پیشرفته روی می آورند. در کشاورزی، اینترنت اشیا (IoT) بیش از هر زمان دیگری وجود دارد و گلخانه هوشمند، نمونه ای عالی از این مثال هستند. یک گلخانه، محیط کنترل شده ای را فراهم می کند که متناسب با نیازهای گیاهی کشت شده در داخل باشد. در روش کشت سنتی محصولات، پارامترهای مختلف، شرایط اقلیمی و زراعی به روشی کاملاً دستی و کنترل می شوند. در این روش های قدیمی برای اندازه گیری ها محدودیت وجود دارد و روش های کشاورزی بر اساس یک برنامه از پیش تعریف شده و مبتنی بر حدس و گمان اجرا می شوند. از طرف دیگر، تغییرات آب و هوایی در طول روز و شرایط “غیر قابل رؤیت” مانند درب های باز یا آلودگی در مراحل اولیه کشت گیاهان، به طور مداوم بر محیط گلخانه تأثیر می گذارد و محصولات را تهدید می کند.
گلخانه های هوشمند مجهز به سنسورهای مدرن و فن آوری های ارتباطی، به طور خودکار اطلاعات را در مورد محیط اطراف و محصولات به دست می آورند. داده های جمع آوری شده، به یک بستر اینترنت اشیا منتقل و تبدیل می شود که در آن، الگوریتم های تحلیلی، آن را به اطلاعاتی عملی برای کشف نقص ها و ناهنجاری ها تبدیل می کنند. بر این اساس، عملیات تهویه مطبوع و روشنایی، در کنار فعالیت های آبیاری و سمپاشی می تواند بر اساس نیاز گیاهان تنظیم شود. پایش مداوم داده ها، توسعه مدل های پیش بینی کننده، ارزیابی بیماری محصولات و خطرات انتقال بیماری ها را تسهیل می کند. یک گلخانه هوشمند به تولیدکنندگان اجازه می دهد تا تمام عملیات توسط نیروی انسانی را به حداقل برسانند؛ با راه اندازی گلخانه های هوشمند، ضمن بهینه سازی میزان عملکرد، کارایی در منابع و استفاده از مواد شیمیایی بهبود خواهد یافت. منظور از گلخانه هوشمند در واقع فضاهای بسته ای هستند که به جز داشتن امکانات اولیه جهت به عمل آوردن محصولات و نگهداری آن ها، امکان کنترل فرآیندها از طریق اینترنت اشیاء را فراهم می کنند. در این فضاها تقریبا هرچیزی از راه دور قابل پایش و کنترل است و فرآیندها می توانند آنی و به صورت خودکار نیز انجام شوند.
سامانه گلخانه 24 به شما کمک می‌کند، کنترل تجهیزات گلخانه‌ای شامل آبیاری، سمپاشی و کنترل دما و رطوبت و ... را به دست بگیرید. این دستگاه در افزایش و بهبود کیفیت محصول نقش بسزایی داشته و با کاهش هزینه‌های آب و برق و گاز کمک شایانی در راستای ارائه خدمات به گلخانه‌دار و کشاورز می‌کند. از مزیت‌های این سیستم هوشمند می‌­توان به کنترل همزمان چندین گلخانه و زمین کشاورزی کاملا مجزا با کشت انواع محصولات متفاوت (مانند گل‌ها، صیفی جات، نشاء و …) اشاره کرد. به عنوان مثال اگر شخصی در یک مکان علاوه بر گلخانه هیدروپونیک فلفل سبز دلمه‌ای، گلخانه پرورش گل‌های زینتی نیز راه اندازی کرده باشد، بوسیله این سیستم می‌تواند شرایط پرورش و رشد هر دو محصول اعم از دما، رطوبت و تغذیه و غیره را بطور مجزا تحت کنترل و نظارت خود در آورد. مزیت دیگر این سیستم گلخانه هوشمند تهیه و ارائه گزارشات از تمامی سنسورها و همچنین عملکرد تجهیزات گلخانه در دوره‌های زمانی مختلف می‌باشد. این سیستم در گلخانه هوشمند خانگی، صنعتی و هیدروپونیک نیز استفاده می‌شود. از مزایای سامانه جامع گلخانه 24 این است که این امکان را به شما می‌دهد تا از راه دور و تنها با در دست داشتن تلفن همراه تمامی عملکردهای گلخانه خود را هوشمند و بر آن‌ها نظارت کنید. همچنین با هوشمندسازی گلخانه مقدار زیادی از هزینه‌های خود را می‌توان تا حد زیادی کاهش داد زیرا باعث کاهش هزینه مورد نیاز کشاورز برای رفت و آمد و تعداد نیروی کار مورد نیاز در گلخانه و همچنین باعث صرفه جویی در افزایش راندمان انرژی و … می‌شود.
شرکت سپنتا سامانه پیشگام پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نماد تجارت الکترونیکی فدراسیون بین المللی مخترعان IFIA نشان ملی ثبت شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برنامه توسعه زیست بوم واحد های خلاق انجمن شرکت های دانش بنیان استان اصفهان معاونت علمی ، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری
اصفهان ، پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد         09132896528         03142614714